Як жителям Калинівської громади підготуватися до опалювального сезону
Калинівські рятувальники повідомляють, що з настанням холодів різко зростає відсоток пожеж, причиною яких є порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації систем опалення та електропобутових приладів.
Дуже важко спостерігати, як пожежа перетворює в руїни та попіл житлові будинки, квартири, господарські споруди, знищує домашнє майно, призводить до людських жертв. Однією із поширених причин пожеж є несправність приладів опалення та недотримання правил експлуатації печей.
Так, в осінньо-зимовий період 2023-2024 років на території Калинівської громади, внаслідок порушення правил пожежної безпеки при влаштуванні та експлуатації печей, тепло генеруючих агрегатів та установок — виникло 9 пожеж, прямі матеріальні збитки від яких склали 479 тис. грн. На жаль3 під час однієї з таких пожеж загинула 1 особа.
Тому з похолоданням кожен, хто користується цими приладами, повинен стежити за тим, щоб піч в будинку була завжди справною, без тріщин в кладці. В місцях, де горючі конструкції будівель примикають до димарів і печей, необхідно передбачити протипожежні перешкоди із цегли не менше 38 см. Перед топкою необхідно прибити до підлоги металевий лист розміром 50х70 см. Біля грубок і печей, над ними та безпосередньо на них, не можна сушити (складати, підвішувати) одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали. Необхідно забрати ковдри від печей, відсунути ліжка та дивани. Рекомендована відстань від печей до горючих матеріалів, речовин, меблів та іншого обладнання повинна бути не менше 0,7 м, а від топкових отворів - не менше 1,25 м.
Насамперед до опалювального сезону потрібно перевірити та полагодити димарі, а самі димові труби обладнати іскрогасниками. Не використовуйте як димоходи вентиляційні канали та канали газового обладнання. Не забувайте, що димарі слід очищати 1 раз на 3 місяці, а на горищі їх потрібно побілити та прибрати від них горючі матеріали та речі. Золу та шлак, що їх видаляють із топки печі, необхідно заливати водою і виносити в спеціально відведені місця, не менше 30 м від будівель та споруд. Розпалювати дрова в грубці чи печі гасом або бензином категорично забороняється. Гас і бензин під час підпалювання вибухають, при цьому полум’я спрямовується не в димар, а в кімнату і може обпалити обличчя або запалити легкозаймисті домашні речі, що знаходяться поблизу печі. Також не слід використовувати для опалення дрова, довжина яких перевищує розміри топливника та здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топливника.
Ніколи не залишайте печі, що горять без нагляду, не доручайте наглядати за ними дітям. Грубки потрібно закінчувати палити до того часу, як сім’я піде відпочивати. Адже пожежа особливо небезпечна вночі, коли всі люди відпочивають, і ніхто не може завчасно її помітити.
В жодному разі не користуйтесь несправними електричними обігрівальними приладами, не застосовуйте для опалення приміщень нестандартне (саморобне) електронагрівальне обладнання. Не використовуйте в електричних апаратах захисту, які розташовані в електричних лічильниках, саморобні плавкі вставки "жучки". Не встановлюйте прилади електроопалення з відкритими нагрівальними елементами на відстані менш як 1 м до горючих речей, матеріалів та конструкцій. Не користуйтесь несправними електроприладами. Не залишайте без догляду увімкнені електрообігрівальні прилади. Не доручайте нагляд за електричними обігрівальними приладами малолітнім дітям.
Пам’ятайте! Виконання цих простих, але вкрай необхідних правил, допоможе зберегти ваше житло, майно та найголовніше — життя! Будьте свідомі та пильні, дотримуйтесь правил пожежної безпеки й навчайте цього своїх дітей ще змалку.
Відділ організації пожежно-профілактичної роботи
та заходів цивільного захисту
Хмільницького РУ ГУ ДСНС України у Вінницькій області