У Калинівській громаді, як і по всій Україні, забороняється спалювати суху траву та листя
Наприкінці літа, під час активних робіт на городах та у садках, у Калинівській громаді почастішали випадки спалювання листя, сухої трави та бур’янів. Окрім того, що це шкодить екології та здоров’ю, в Україні передбачені штрафи за спалювання трави, а в окремих випадках – навіть ув’язнення. Також спалювання сухого листя та трави в умовах воєнного стану можуть бути додатково розцінені як диверсія.
Палити листя, траву і бур’яни не можна, адже це загрожує і довкіллю, і здоров’ю людей. У такі спекотні та засушливі дні навіть невеличке загоряння на власному подвір’ї чи городі може перекинутися на траву, а звідти – на торфовища, ліси. За кілька десятків секунд можуть спалахнути цілі гектари й ситуація може вийти з-під людського контролю.
Пам’ятайте, що під час спалювання листя, трави та бур’янів разом з димом вивільняються чадний газ, окис азоту, пестициди та радіонукліди. Без доступу кисню із листя чи трави, що тліють, виділяється бензопірен, який викликає онкологічні захворювання. З димом у повітря також вивільняються діоксини, які можуть викликати проблеми з репродуктивним здоров'ям та розвитком, ураження імунної системи, гормональні порушення та рак.
Спалювання листя і трави в Україні є незаконним і передбачає адміністративну, а подекуди й кримінальну відповідальність. Це порушення низки правил у сфері благоустрою населених пунктів, а також закону «Про охорону атмосферного повітря».
Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинних решток на громадян накладається штраф у сумі від 3 060 до 6 120 грн, а на посадових осіб від 15 300 до 21 420 грн.
За підпал трави природно-заповідного фонду штраф для громадян складає від 6 120 до 12 240 грн, а для посадовців – від 21 420 до 30 600 грн.
Згідно зі статтею 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від 1 530 до 4 590 грн, на посадових осіб – від 4 590 до 15 300 грн.
За знищення або пошкодження лісу вогнем для громадян передбачено штраф у сумі від 4 590 до 15 300 грн, для посадових осіб – від 10 710 до 30 600 грн.
Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Калинівська міська рада закликає жителів та гостей громади берегти природу, здоров’я та свій фінансовий стан. Не спалюйте листя та суху траву. Замість того, щоб спалювати сухостій та бур’яни, рекомендуємо використовувати альтернативні методи їх утилізації, які є безпечними для довкілля та людей. У разі виявлення правопорушників, звертайтеся до правоохоронних органів та до працівників ДСНС.