Як жителям Калинівської громади вберегтись від гепатитів: шляхи передачі і профілактика
Щорічно наприкінці липня світ відзначає Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Цей день запроваджений для підвищення обізнаності про проблему вірусних гепатитів, способи профілактики та лікування.
Вірусний гепатит — це захворювання печінки. Існує кілька типів вірусного гепатиту, зокрема гепатит A, B, C, D та E. Кожен із цих вірусів має свої особливості передачі та симптоми. Усі вони можуть призводити до цирозу та раку печінки, викликати супутні захворювання.
Найбільш небезпечними гепатитами є В та С, наразі 96% усіх смертей унаслідок захворюваності на гепатит пов’язані саме з ними.
В Україні, 5% населення інфіковано вірусним гепатитом С, з них – 3,6% мають хронічний гепатит С та приблизно 1,5% населення мають хронічний гепатити В. Більшість осіб, які мають захворювання не здогадуються хворобу. Відтак не проходять вчасно діагностику і не отримують лікування.
На жаль, рівень захворюваності на вірусні гепатит стрімко зростає , але на даний час ефективно піддаються лікуванню.
За 6 міс 2024р у Калинівській громаді вперше виявлено з вірусним гепатитом В -10 пацієнтів, вірусним гепатитом С – 23.
Для попередження інфікуванням гепатитами необхідно три складові: профілактика, вчасне виявлення та лікування.
Для профілактики важливо знати та впливати на шляхи інфікування вірусного гепатиту. Інфікування вірусами гепатиту В та С відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров), зокрема:
- переливання інфікованої крові або її компонентів;
- вживання наркотиків ін’єкційно та інтраназально;
- інвазивні медичні та немедичні маніпуляції із використанням забрудненого інструментарію (хірургічні втручання, стоматологічні процедури, гемодіаліз, татуювання, гемодіаліз, пірсинг, манікюр тощо);
- вертикальне передавання від матері до дитини (стосується більше вірусного гепатиту В);
- побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
- статевим шляхом під час незахищених статевих контактів.
Найкращим методом профілактики від вірусного гепатиту В є вакцинація. Три дози вакцини дають пожиттєвий захист від інфікування. Вакцинуватися від гепатиту В можна в будь-якому віці. На жаль, вакцинації від вірусного гепатиту С наразі не існує.
Якщо у вас був контакт з кров’ю чи іншими біологічними рідинами іншої людини, зверніться до сімейного лікаря за місцем проживання. Сімейний лікар призначить вам необхідні обстеження та, у разі потреби, спрямує до відповідного профільного спеціаліста (лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога).
У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз, ступінь пошкодження печінки й тяжкість перебігу, а відтак призначати адекватне лікування.