Пошук

Україна отримала статус кандидата на членство в ЄС

Дата: 24.06.2022 10:56
Кількість переглядів: 550

Фото без описуЛідери країн Європейського союзу на саміті в Брюсселі підтримали надання статусу кандидата в ЄС для України і Молдови. Це питання було одним із головних питань порядку денного засідання Європейської ради. Резолюцію підтримали 529 депутатів Європарламенту, проти висловилися 45, ще 14 - утрималися.

У документі парламентарі закликають Європейську раду надати Україні та Республіці Молдова статус кандидата в ЄС «невідкладно». Те ж саме рекомендується для Грузії, «коли її уряд виконає» пріоритети, зазначені Європейською комісією.

Україна зі статусом кандидата. Що тепер?

Отримання статусу кандидата не змінює умови торгівлі, економічні відносини тощо. Фактично це дає Україні можливість перейти до когорти тих країн, які ЄС у майбутньому бачить у своєму складі. Тут також важливо додати, що це не є гарантією членства.

Загалом переговори мають такий вигляд: ЄС надає рекомендації, а потім перевіряє, наскільки ретельно вони були виконані. Від української влади залежить, наскільки швидко країна виконає рекомендації та чи погодиться взагалі проводити реформи.

Хороший сценарій має такий вигляд:

  • Крок перший. Україна отримує статус кандидата, Єврокомісія розроблює рекомендації для того, щоб відповідати критеріям країн-членів.
  • Крок другий. Закінчується війна, і Україна отримує фінансування на відновлення. Це можуть бути гроші партнерів, приватні інвестиції, арештовані активи РФ.
  • Крок третій. Україна запускає економіку завдяки отриманим інвестиціям, відновлює інфраструктуру та реалізує реформи.
  • Крок четвертий. Уже відновлена та з міцною економікою Україна стає членом ЄС.

Чому не одразу статус члена ЄС?

Алгоритм прийняття до ЄС є однаковим для всіх: спочатку заявка, далі статус кандидата, потім виконання рекомендацій, висновки та процедура голосування за вступ. І вся ця процедура не може зайняти менше ніж 3-5 років (а практика показує, що може затягтися і на 10-15 років).

Тому перед тим, як отримати членство, потрібно підготуватись: змінити законодавство, підготувати судову систему, змінити підходи до стандартів якості тощо. Все це триватиме кілька років. Крім того, поки Росія продовжує війну проти України, фізично проводити реформи неможливо.

«Статус кандидата дає зелене світло на підготовку до переговорного процесу про членство. Країна матиме відповідний статус. Коли закінчиться процес підготовки, залежатиме від волі нашої держави, нашої економіки та темпів реалізації реформ», – пояснив радник віцепрем'єра.

А чи можуть заблокувати членство України у ЄС?

Як і статус кандидата, для того, щоб стати повноцінним членом Євросоюзу, потрібна згода всіх 27 країн-учасниць. Поки що серед тих, хто найменше підтримує євроінтеграцію, – Данія й Нідерланди. А от Німеччина, Франція та Італія поки що вирішили підтримати лише надання статусу кандидата. Чи означає це, що ці країни підуть далі й погодяться надати Україні статус повноправного члена, покаже час.

Фактично про повноправне членство в ЄС поки що не йдеться. Про те, наскільки вдало пройде процес, можна буде судити за результатами реалізованих рекомендацій

Статус кандидата в члени ЄС для України є найважливішим політичним кроком, який дає змогу отримати перспективи повноправного членства. І майбутнє в ЄС, зокрема, залежить і від того, наскільки ефективно цим шансом скористається сама Україна.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь