Лісоволисіївський старостинський округ: Онлайн подорож селами Калинівської громади
Продовжуємо рубрику «Онлайн подорож селами Калинівської громади», в якій ми розповідаємо про те чим і як живуть мешканці громади. Тут ви зможете також дізнатися 5 цікавих фактів про кожне село, а ще, багато, багато фото, бо, як кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».
Знайомтеся — Лісоволисіївський старостинський округ
До складу Лісоволисіївського старостинського округу входить одне село — Лісова Лисіївка, в якому проживає 1050 жителів.
Село Лісова Лисіївка засноване на початку 17 ст. Розташований населений пункт по обидва береги річки Жердь, яка впадає в річку Десенка і знаходиться на північний схід від Вінниці, та за 8 кілометрів від районного центру.
На півдні та на сході село межує з Вінницьким та Липовецьким районами.
До складу нинішнього села Лісова Лисіївка входить село Холявинці, яке було приєднано у 1950 році, у зв’язку з укрупненням колгоспів.
До 1917 року Лісова Лисіївка входила до складу Кам’янецьподільської, а село Холявинці — до Київської губернії. Все сільське населення займалось землеробством.
Зі спогадів старожилів відомо, що основна земля належала почергово поміщикам Потоцьким, Косаківським, Поповським. У кожному селі були церковноприходські школи.
Німець-переселенець тримав в селі млин, крупорушку, січкарню, які сприяли економічному розвитку села.
У 1929 році на території сіл створили два колгоспи: ім.Ворошилова с.Л.Лисіївка та «Перемога» с. Холявинці.
З 2008 року розпайовані землі орендує ФГ «Україна».
З 2020 року очолює старостинський округ Людмила Федорівна Кучерук.
Лісоволисіївський старостинський округ неодноразово був переможцем обласного конкурсу проєктів. Завдяки співфінансуванню у селі встановили спортивний майданчик зі штучним покриттям, провели реконструкцію вуличного освітлення на шести вулицях села, утеплили фасад та замінили вікна в школі, висадили два яблуневі садки, заасфальтували частину центральної дороги. За допомогою підприємця, депутата Калинівської міської ради Василя Кривенка в селі розчистили два ставки, де люди мають можливість відпочити та порибалити.
У Лісоволисіївському старостинському окрузі діють будинок культури з бібліотекою, загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів — дошкільний навчальний заклад с. Лісова Лисіївка, де навчається 80 учнів, а також амбулаторія загальної практики сімейної медицини, відділення зв’язку, чотири магазини.
5 цікавих фактів про Лісову Лисіївку
Факт № 1: Храм у Лісовій Лисіївці — пам’ятка архітектури та містобудування
У селі Лісова Лисіївка знаходиться Українська православна церква Московського патріархату Івана-Богослова, яка визнана пам’яткою архітектури та містобудування. Церкву побудували ще в 1875 році.
У 2010 році храм реконструювали — замінили покрівлю, куполи, оновили фасад, провели внутрішні ремонтні роботи, також біля храму збудували «недільну школу». У 2019 році замінили огорожу.
Факт № 2: У Лісовій Лисіївці діє музей старожитностей, який заснував місцевий житель Василь Гнида
Фото Калинівка Сity
Фото Калинівка Сity
Фото Калинівка Сity
Фото Калинівка Сity
Василь Степанович Гнида ще шестикласником мріяв зробити в батьківській хаті музей.
У батьківській хатині, де він проживає і нині, у двох кімнатах він облаштував музей. Тут зібрані старовинний одяг, побутові речі: прядки, праски, глечики, патефони, радіоли, швейні машинки, годинники, картини, старовинні книги, набір металевих та паперових грошей.
Знаючи захоплення Василя Степановича рідні та друзі приносили йому старожитності, цікаві експонати.
Збереглися і родинні речі, що передавалися із покоління в покоління. Тут є і батьківсько-материнська кімната: на столі залишилися мамині прикраси, цукерки, які вона любила, на грубці — документи, на стіні — годинник.
Василь Степанович, мріє розширити територію музею, тому на даний час музей знаходиться на реставрації.
Факт № 3: У Лісовій Лисіївці проживав відомий поет, сатирик-байкар, член Національної Спілки журналістів та Вінницького куреня гумористів, лавреат Всеукраїнської премії імені Степана Руданського Микола Сарахан
Микола Сарахан почав писати вірші ще у школі. Починав з лірики. Першу збірку гуморесок видав у 2002 році.
Загалом Микола Сарахан видав 11 поетичних сатирично-гумористичних збірок. За збірку байок та гуморесок «Чемерпільська відьма» отримав Всеукраїнську премію імені Степана Руданського.
Микола Сарахан мав дві вищі освіти. Вивчився на фельдшера, а за вісім років здобув омріяну професію журналіста. Все життя працював у районній газеті «Прапор перемоги».
Микола Сарахан помер у січні 2021 року, поховали його в селі Лісова Лисіївка.
Факт № 4: У Лісовій Лисіївці спорудили меморіал євреям, розстріляним в роки Другої світової війни
У лісі неподалік від Лісової Лисіївці знаходиться меморіал євреям, розстріляним в роки Другої світової війни. У лютому 1943 року на цьому місці фашисти розстріляли триста жінок та дітей, які до цього часу утримувалися ув’язненими у Турбові.
На місці розстрілу збереглося сім братських могил. А в 2012 році за сприяння депутата районної ради Наума Щерба тут побудували невеликий меморіал.
За територією меморіалу постійно доглядають учні та вчителі місцевої школи.
Факт № 5: У Лісовій Лисійвці у 2019 році встановили бюст Тарасові Шевченку
Бюст Тарасу Шевченку, з нагоди 205 річниці від дня народження поета, встановив на своєму подвір’ї Василь Степанович Гнида.
Василь Степанович мешкає на вулиці Шевченка, закоханий у поезію Тараса Шевченка, знає напам’ять з десяток творів, у домашньому музеї, що облаштував у материнській хаті, зберігає кілька «Кобзарів» різних років видань.
Лісоволисіївський старостинський округ у фото