Сьогодні в Україні та світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту
На міжнародному рівні офіційне вшанування загиблих внаслідок Голокосту 1933 – 1945 років розпочалося після ухвалення резолюції Генеральної Асамблеї ООН у 2005 році, співавторами якої виступили майже 100 держав. Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року.
Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня у 1945 році війська Першого Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. За різними підрахунками, за час існування цього концтабору, в ньому загинуло від 1,5 до 2,2 мільйонів людей.
Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.
Офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйони на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні.
Пам'ять про невинно убієнних за національними, етнічними, релігійними, культурними ознаками має бути попередженням для людства про небезпеку, що таять в собі тоталітарні ідеології, зверхність, ненависть, ксенофобія та расизм.
Схиляємо голови у скорботі за навіки полеглими у безіменних могилах і печах крематоріїв…
Зробимо все можливе, щоб найбільші суспільні цінності – свобода, гуманізм, мир та злагода – завжди панували на нашій землі.