Обережно, небезпечний чадний газ!

Дата: 15.01.2021 12:33

Фото без описуУ зв’язку зі значними похолоданнями навчально-методичний центр цивільного захисту та безпеки життєдіяльності  Вінницької області спільно з Департаментом цивільного захисту облдержадміністрації попереджають про небезпеку отруєння чадним газом під час опалювального періоду.

Чадний газ (CO) — дуже небезпечний, оскільки він безбарвний і без запаху.

Отруєння може настати непомітно. За високої температури чадний газ згорає у кисні синім полум’ям. З повітрям може утворювати вибухові суміші. Утворюється внаслідок неповного згорання пального в автомобільних двигунах чи опалюваних приладах, які працюють на вугіллі або на інших видах природного палива.

Найбільша небезпека отруїтися чадним газом існує у помешканнях, що опалюються автономно природним газом, дровами чи вугіллям. На присутність чадного газу може вказувати наявність кіптяви, задимленості, жовтого полум’я пальників в приміщеннях.

Чадний газ, потрапляючи дихальними шляхами до крові, витісняє гемоглобін кисню. В результаті настає кисневе голодування тканин.

Ознаки отруєння чадним газом: головний біль, запаморочення, шум у вухах, відчуття тиску на лоб, нудота, блювання, біль у грудях. При тяжкій формі отруєння – втрата свідомості, судоми, порушення дихання. При великих концентраціях чадного газу смерть може настати миттєво.

Перша допомога при отруєнні чадним газом:

- негайно викликати карету «швидкої медичної допомоги»;

- викликати аварійну газову службу по телефону 104;

- вивести  ураженого з отруєної атмосфери на свіже повітря або надягти на  нього протигаз з гопкалітовим патроном (чи ізолюючий протигаз);

- ослабити одяг;

- зігріти ураженого (гаряче пиття, укутування);

- застосування рефлекторних подразників (вдихання парів нашатирного спирту);

- при глибоких порушеннях дихання або при його відсутності необхідно провести штучне дихання.

Щоб уникнути отруєння, необхідно дотримуватись правил безпечного користування автономним опаленням та газовими приладами, зокрема:
- перевіряти наявність тяги в димоході;
- не перекривати пічний димохід на ніч;
- не використовувати газові плити для обігріву приміщень;
- частіше провітрювати приміщення, де є газові прилади.

Не можна залишати двигуни авто в роботі в закритих приміщеннях.

Бережіть себе та будьте здорові!