28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом
Калинівський міжрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» повідомляє, що 28 вересня – Всесвітній день боротьби зі сказом.
Сказ - це гостре інфекційне захворювання теплокровних тварин і людей , яке проходить з ураженням центральної нервової системи, і неминуче закінчується смертю.
Джерелом інфекції є хворі тварини, головним чином собаки і кішки. Резервуаром збереження вірусу в природі є дикі тварини,особливо вовки та лисиці.
Інфекція потравляє до організму людини із слиною хворої тварини при укусі. Зараження також можливе, коли слина хворої людини або тварини потрапить на слизові оболонки очей, рота, носа та на шкіру з мікротравмами.
У хворої на сказ людини спершу виникає депресія, неспокійний сон. Через 1-2 дні з’являється лихоманка, утруднення при диханні і ковтанні. Хворий збуджений, виникають галюцинації, марення. Потім розвиваються паралічі і настає смерть. Летальність при сказі становить 100%.
Щоб не заразитися сказом слід виконувати такі правила:
- утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;
- виконувати правила утримування домашніх тварин та норми поводження з ними;
- доставляти фахівцям ветеринарної медицини хворих тварин або їх трупи в разі, якщо тварина загинула;
- не вбивати здорових на вигляд тварин, які нанесли укуси, а терміново викликати ветеринарного лікаря;
- укушені рани, подряпини, місця ослизнення потрібно негайно ретельно промити під проточною водою з господарським милом, обробити краї пошкоджень йодом, накласти асептичну пов’язку. В цей же день слід звернутися до травматологічного пункту;
- щорічно доставляти на щеплення проти сказу домашніх та сторожових собак.
ВСП Калинівський МВЛД повідомляє, що за дев’ять місяців поточного року зареєстровано 17 випадків сказу тварин. З них:
- 6 - сказ собак;
- 3 - сказ кота;
- 8 - сказ лисів.
Всього в Калинівському районі звернулися з приводу укусів 114 осіб, з них 70 укушених домашніми тваринами, за якими встановлювалось ветеринарне спостереження. В 44 випадках укушеним особам було призначене антирабічне лікування, з них 17 осіб - укушені особи з вогнищ сказу тварин.
На випадок укусу в Калинівській центральній районній лікарні є в наявності 11 доз антирабічної вакцини.