Новогребельський старостинський округ: Онлайн подорож селами Калинівської громади

Дата: 01.07.2021 14:24

Фото без опису

Продовжуємо рубрику «Онлайн подорож селами Калинівської громади», в якій ми розповідаємо про те чим і як живуть мешканці громади. Тут ви зможете також дізнатися 5 цікавих фактів про кожне село, а ще, багато, багато фото, бо, як кажуть: «Краще один раз побачити, ніж сто разів почути».

Знайомтеся – Новогребельський старостинський округ

До складу Новогребельського старостинського округу входить один населений пункт Нова Гребля, в якому проживає 1063 мешканці, в тому числі 136 тимчасових переселенців з Криму.

Четвертий рік очолює старостинський округ виконуючий обов’язки старости Віталій Порхун.

Фото без опису

Село засноване у XVII столітті. Спочатку була заселена частина села, яка називалася Кутище, розташована на правому березі річки Десенки. Потім через річку побудували греблю і почалося заселення лівого берега, а поселення назвали Нова Гребля. Село належало пану Мединському, який одержав його в дар від цариці Катерини ІІ.

Цукровий завод села Нової Греблі був побудований у 1899 році. Він займав територію сучасної майстерні Новогребельського радгоспного училища механізації сільського господарства. Завод був устаткований закордонним обладнанням, що було доставлене з Німеччини та Англії.

З ростом виробництва цукру в Новій Греблі церковноприходська школа вже не задовольняла вимог і поміщик вирішив на зборах земства підняти питання про будівництво чотирикласної школи, яка була побудована в 1910 році на пустирі, поблизу заводу. Вона нараховувала 9 класних кімнат і кімнатку техробітниці. Перший період школа мала назву заводської й в ній навчались переважно діти робітничої аристократії, які носили форму, а діти бідноти могли попасти в цю школу випадково. Нині у Новій Гребля діє загальноосвітня школа І-ІІІ ст. , в якій навчається 167 школярів. Сорок п'ять діток відвідують сільський дитячий садок.

На території села діють СВК «Надія», амбулаторія загальної практики сімейної медицини, ТОВ «Агровінпром», стаціонарне відділення для проживання людей похилого віку «Затишок», Новогребельська загальноосвітня школа І-ІІІ ст., відділення зв'язку, дитячий садок, будинок культури, бібліотека та комунальне підприємство «Господар». На території села працюють 5 магазинів, швейна майстерня та кафе.

П’ять цікавих фактів про Нову Греблю

Факт №1: Михайлівська церква

Фото без опису

Михайлівська церква, збудована у стилі пізнього класицизму в 1860 р. На стінах зберігся живопис 19 ст. Вона збудована на кошти священника Луки, який вклав у будівництво власних 500 карбованців золотом, та членів його родини. Це архітектурна пам’ятка, яка згадується в довіднику найбільших архітектурних пам’ятників України, виданому в м. Балтимор США.

Факт №2 Рештки зруйнованого водяного млина

Фото без опису

Водяний млин був збудований на початку 20-го ст. власником цукрового заводу Сергієм Федоровичем Мерінгом для електрозабезпечення заводу. Завод і млин були зруйновані в роки Другої світової війни радянськими військами, щоб не залишити фашистам.

Факт №3 Музейні кімнати

Фото без опису

На базі школи створено дві музейних кімнати: письменнику, журналісту, поету і кіносценаристу Євгену Гуцалу (надано звання зразкового) та «Музей історії рідного краю». На базі музею Євгена Гуцала щороку відбувається вручення премії.

Факт №4 Чотири члени національної спілки письменників

Фото без опису

Нова Гребля багата на членів національної спілки письменників України, троє із них і досі проживають в селі. Це - Наталка Ткаченко, Микола Гедз, Віталій Борецький, та четвертий - Євген Гуцало, якому село стало родовою колискою, тут він провів свої дитячі роки.

Факт №5 Пам’ятний знак на честь отамана Карого

Фото без опису

У Новій Греблі встановлено пам’ятний знак на честь Сергія Івановича Яворського (отамана Карого), який народився 1892 року в с.Нова Гребля - військовий діяч, активний учасник повстанського руху в Україні. Командувач Другої (Північної) повстанської групи.

Нова Гребля у фото