Ще три елементи поповнили місцевий реєстр «Нематеріальна культурна спадщина Калинівської територіальної громади»
Двадцять другого травня у Центрі культури та дозвілля Калинівської міської ради відбулося експертне засідання комісії з питань нематеріальної культурної спадщини Калинівської територіальної громади.
Як повідомила спеціаліст з образотворчого мистецтва Олександра Дорош, до місцевого реєстру «Нематеріальна культурна спадщина Калинівської територіальної громади» вже внесли три елементи: «Технологія виплітання дідухів у селі Мирному», «Оберегову традицію на Зелені свята у Корделівці» та «Павлівська квасоля», два із них внесли до обласного реєстру.
Цього разу комісія розглянула ще три елементи: «Культура приготування страви пиза у с.Котюжинцях», «Культура приготування традиційної страви джур у с.Бережани» та «Пісню на основі легенди про Сальницьке чудо – пісня про Хрест».
Перший елемент презентували представники Котюжинецького старостинського округу. Як розповіла місцева жителька Катерина Пилявець, страву пиза у їх селі готують ще споконвіку. Раніше для приготування пиз використовували житнє, гречане борошно, тепер – пшеничне. Це страва, яку часто готували у сільських родинах.
А Наталя Колесник та Ольга Бойко розповіли про традиційну страву Бережан – джур. Це страва без якої раніше не обходилося жодне весілля чи випровадини в армію. Готували її здебільшого у печі з м’яса, квасолі, квашених огірків, картоплі. Джур і нині – популярна страва у Бережанах. Про неї пам’ятають, її знають і часто готують, що показало опитування, яке провели у селі.
Третім елементом, з яким ознайомилися члени журі, була «Пісня на основі легенди про Сальницьке чудо – пісня про Хрест». Представили пісню аматорський вокальний ансамбль української пісні «Водограй» разом із вісімдесятип’ятирічною жителькою Сальника Тетяною Мамедовою, яка є носієм цієї спадщини.
Члени комісії ознайомилися із трьома елементами та одноголосно проголосували за внесення їх до місцевого реєстру «Нематеріальна культурна спадщина Калинівської територіальної громади».
-Ось такі традиції, українські страви, пісні і є наше національне багатство, яке ми маємо берегти й примножувати. Особливо під час війни, - зазначила директорка Центру культури і дозвілля Калинівської міської ради Марія Шелешко.
Нагадаємо, що, починаючи із 2015 року, у Вінницькій області продовжується робота над створенням Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини та просування виявлених елементів до Національного реєстру та міжнародних списків ЮНЕСКО.